Czysta | Woda z Giżycka
PRZEJDŹ WYŻEJ
Giżycka Karta Mieszkańca
Karta Dużej Rodziny
Seniorzy
Platforma dialogu społecznego
Czysta | Woda z Giżycka
Zwierzęta w mieście
Eko Miasto
Cmentarz komunalny
Odpady komunalne
Komunikacja | Drogi
Kamery Live
CZYSTA GIŻYCKA | PIJ WODĘ PROSTO Z KRANU!
Miasto Giżycko we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Giżycku zachęca do picia wody kranowej. Ambasadorem akcji jest Aleksandra Juszkiewicz, biolożka, ekolożka, rozpoznawalna jako zwyciężczyni programu kulinarnego MasterChef.
Czysta | Woda z Giżycka
Celem kampanii jest poszerzanie świadomości mieszkańców w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, realny wpływ na zmniejszenie produkcji plastiku i przekonanie giżycczan o tym, że w ich kranach płynie naprawdę pyszna woda.
Woda w giżyckich kranach
Poborem, uzdatnianiem i dystrybucją wody na potrzeby ludności Giżycka zajmuje się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. przy ul. Obwodowej 6 w Giżycku. Surowcem do produkcji wody są zasoby wód podziemnych Puszczy Boreckiej. Wody te są znacznie czystsze od wód powierzchniowych. Wynika to z faktu iż są chronione przed bezpośrednimi wpływami zanieczyszczeń atmosferycznych oraz z powierzchni ziemi. Giżycka woda pobierana jest z głębokości od 212m do 44m. W pobliżu stacji uzdatniania wody znajduje się 15 studni wierconych, które za pomocą podwodnych agregatów, doprowadzają wodę surową do punktu uzdatniania.
Giżycką kranówkę cechuje wysoki stopień mineralizacji, ponad 700 mg/l.
To więcej niż w wielu popularnych wodach butelkowanych.
Skład poszczególnych związków mineralnych (na podstawie badania zlec. przez PWiK)
Ola Juszkiewicz codziennie wybiera giżycką kranówkę
Smak wody
Giżycka kranówka nie potrzebuje chlorowania, ani ozonowania, to zdecydowanie wpływa korzystnie na jej smak. Przed piciem wody należy zlać ją pełnym strumieniem wodę, do czasu gdy będzie zimna. Zlaną wodę można wykorzystać np. do podlewania kwiatów
Kamień osadzający się w czajniku to cenne minerały
Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Najlepsza jest woda prosto z kranu. Przegotowanie czy filtrowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne są dowody na to, że twarda woda, zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak, magnez i wapń, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia. Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę miękką, polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.
Zwrócił na to uwagę polski uczony, - prof. Julian Aleksandrowicz - pisząc w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii Urho Kekkonena. W związku z tym problemem władze fińskie zleciły opracowanie kompleksowego programu zaradczego. Tak powstał projekt profilaktyczny pod nazwą Nord Kareliia, w którym uwzględniono również m.in. suplementowanie wody składnikami mineralnym. W ciągu 25 lat trwania kampanii liczba zgonów z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych w Północnej Karelii zmniejszyła się o 75%. /Publikacja T.Wojtaszek –„Woda-strumień życia”czerwiec 2008/. (Dane z PWiK).
Oszczędność pieniędzy
1 m3 wody kranowej kosztuje nieco ponad 3 zł. Za tę samą wodę butelkowaną trzeba by zapłacić niemal 1000 zł!
(1 m3 to mniej więcej 666 butelek 1,5 l. Przy założeniu, że butelka wody kosztuje 1,5 zł otrzymujemy kwotę 999 zł).
Woda prosto z giżyckiego kranu. Czy to bezpieczne?
Stosowane w giżyckim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. metody uzdatniania wody są nowoczesne i powszechnie stosowane przez inne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Zapewniają pełne bezpieczeństwo sanitarne wody, zarówno pod względem obecności wirusów, jak i innych mikroorganizmów chorobotwórczych. Badania jakości wody przeprowadzane są regularnie, minimum raz w tygodniu. PWiK zapewnia, że woda przekazana konsumentom jest sprawdzona, pewna i zawsze świeża.
Większość osób, która obawia się picia wody prosto z kranu, podaje jako argument stare rury doprowadzające wodę do mieszkań i domów. Z takiej instalacji rzeczywiście mogą wytrącać się osady i szkodliwe metale. Nie ma idealnych instalacji, znaczenie ma nie tylko materiał, z których są zbudowane, ale też zdolności korozyjne samej wody. Ważnym praktycznym wnioskiem wynikającym z badań przeprowadzanych na ten temat jest fakt, że zawartość metali jest wyraźnie najwyższa po otwarciu kranu rano po stagnacji nocnej instalacji. Dlatego rano wodę do spożycia należy nabierać dopiero po wykorzystaniu pierwszych jej partii do higieny lub podlewania kwiatów. Woda musi być zupełnie zimna.
Obawy związane z jakością wody z własnego kranu można rozwiać poprzez wykonanie szczegółowego badania w PwiK https://pwikgizycko.pl/laboratorium.html
Ola Juszkiewicz zaprasza na wycieczkę po PWiK
TAP WATER – czyli darmowa woda w giżyckich restauracjach serwowana prosto z kranu
Darmowa kranówka w restauracji to standard w zachodnich restauracjach i coraz bardziej popularna praktyka także w Polsce. Lista giżyckich lokali i instytucji, które wkrótce będą ją miały w swojej ofercie, zaskakuje! Ich właściciele bez wahania przystąpili do akcji Czysta Giżycka, bo mają świadomość, że dzięki temu ograniczają produkcję plastikowych butelek i zużycie cennej wody potrzebnej do ich wytworzenia. Tę wodę, w gościnnym geście, wolą zaserwować za darmo, swoim klientom.
Lista partnerów akcji Czysta Giżycka:
- Browar Chmury
- Tawerna Siwa Czapla
- Restauracja Hotelu Masovia
- Restauracja i Hotel Wodnik
- Hotel St. Bruno i Restauracja La Bibliotheque
- Apartamenty Porto
- Hotel Tajty
- Restauracja Ośrodka Łabędzi Ostrów
- Centrum Promocji i informacji Turystycznej w Giżycku
- Żukowscy Materiały Budowlane Giżycko
- Hotel Mazury
- Korsar Euro Cup 2021
- Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Giżycku
- Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej
- Świetlica Socjoterapeutyczna CUiIS
- Klub Seniora CPUiIS
- Centrum Integracji Społecznej w Giżycku
- Hotel Cesarski
- Hotel Giżycko
- Restauracja AZS COSA Wilkasy
- White Bear Coffee
- Stowarzyszenie Promyk
- Port Ekomarina
- Golas Festiwal
Wszystkich zainteresowanych udziałem w akcji zapraszamy do kontaktu z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego. Do każdego partnera trafi zestaw startowy z informacjami, gadżetami i ulotkami.