2021-02-10
GALA OGŁOSZENIA NAGRÓD ŚW. BRUNONA | Zapraszamy na wydarzenie online
Gala ogłoszenia Nagród św. Brunona ONLINE
9 lutego 2021 | wtorek godz. 18.00
Retransmisja z Giżyckiego Centrum Kultury
Oglądaj na oficjalnym kanale YouTube
lub fanpage'u Miasta Giżycka na Facebooku.
Już we wtorek 9 lutego poznamy laureatów VI edycji Plebiscytu o Nagrodę św. Brunona Patrona Giżycka. Ta prestiżowa nagroda, co roku, przyznawana jest wyjątkowym osobom, firmom i stowarzyszeniom, które pozytywnie wpływają na rozwój naszego miasta. W tym roku, z powodu epidemii, konieczna była zmiana formuły wydarzenia i rezygnacja z uroczystej gali, w której uczestniczyli nominowani, przedstawiciele giżyckich instytucji i organizacji, a także laureaci poprzednich edycji plebiscytu. Tym razem zwycięzców poznamy podczas wydarzenia online. Wyniki ogłosi Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Premiera we wtorek 9 lutego o godz. 18.00 na oficjalnym kanale YouTube i fanpage'u Miasta Giżycka na Facebooku. Statuetki przyznawane są w ośmiu kategoriach: Kultura, Sport, Gospodarka, Turystyka, Zdrowie, Społecznik, Ambasador Giżycka, Pomysł. Nominacje otrzymują kandydaci zgłaszani przez mieszkańców, instytucje i giżyckie organizacje oraz burmistrza miasta. Zwycięzcy otrzymują statuetki z wizerunkiem św. Brunona – patrona Giżycka, listy gratulacyjne i nagrody finansowe w wysokości 1000 zł. Wręczona zostanie również Statuetka Honorowa (wraz z nagrodą finansową) oraz Statuetka Pamięci. [caption id="attachment_86503" align="alignright" width="368"] fot. mojegizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir[/caption] Do kogo w tym roku trafią statuetki św. Brunona patrona Giżycka? Wyniki poznamy we wtorek. Oto lista nominowanych, za rok 2020. KATEGORIA KULTURA
- Zofia Sobocińska Młoda, utalentowana skrzypaczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Giżycku, która odnosi sukcesy w najbardziej prestiżowych konkursach w kraju i za granicą. W tym roku ma wystąpić w wymarzonej dla wszystkich muzyków – nowojorskiej Carnegie Hal
- Mariusz Korzeb Zawodowy trener i sędzia, od blisko 40 lat specjalizujący się w tańcu towarzyskim. Od wielu lat z pasją i zaangażowaniem promuje dyscyplinę tańca w naszym mieście, organizuje gale taneczne, prowadzi zajęcia w klubie Czar Par, w szkołach, przedszkolach i dla seniorów z Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Jan Sekta Ceniony, giżycki historyk, prelegent spotkań historycznych, wieloletni nauczyciel historii, obecnie pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie z wielkim zaangażowaniem tworzy i koordynuje Giżyckie Archiwum Cyfrowe gac.gizycko.pl. Autor unikatowej, wydanej w 2020 roku publikacji - „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach”.
- Small Band Orkiestra jazzowa Small Band powstała w 2005 roku w Giżycku. Zespół prowadzą i wiodącymi muzykami są Mirosław Gostomski i Mirosław Błudzień. Artyści koncertowali zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Niemczech, na Litwie. Zespól Small Band wygrał prestiżowy XXXVII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” Iława 2007.
KATEGORIA SPORT
- Andrzej Paszkiewicz Znakomity trener piłki ręcznej, od 30 lat prowadzący społecznie drużyny giżyckich szczypiornistów. 30 lat pracy to tysiące meczów, setki turniejów i wiele godzin treningów. W 2020 roku został uhonorowany Diamentową odznaką za zasługi dla Polskiej Piłki Ręcznej i obchodził jubileusz pracy trenerskiej.
- Biegam Bo Lubię Giżycko - Edyta Organek i Daniel Gibuła BBL Giżycko działa od ponad 8 lat. Oprócz biegania, trenerzy BBL zaszczepiają pasję do sportu, ruchu i sprawności fizycznej. Mimo trudnego czasu pandemii, giżycka grupa zorganizowała w ubiegłym roku imprezę - Sport Generacja, zawody dla szkół podstawowych z udziałem 200 dzieci. Patronat nad wydarzeniem objęły sławy polskiej lekkoatletyki - Paweł Januszewski i Sebastian Chmara.
- Monika Fedusio Pochodząca z Giżycka siatkarka, zawodniczka bydgoskiego klubu, z którego powołana została do kadry narodowej. 10 stycznia 2020 r. na turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Tokio można było podziwiać Monikę Fedusio w barwach reprezentacji Polski. Wynikiem 3:0 Polki zapewniły sobie awans do półfinału kwalifikacji do igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio.
KATEGORIA GOSPODARKA
- Biłas & Synowie Firma rodzinna, którą zna chyba każdy giżycczanin. Pan Mirosław Biłas wraz z synami prowadzi szeroką działalność gospodarczą: budownictwo, sieci i instalacje, gastronomia, stacja paliw, sala bankietowo–konferencyjna, kręgielnia. Nominacja za imponujący rozwój firmy na przestrzeni lat.
- Pan Kartacz Właścicielem lokalnego baru z domową kuchnią jest Jakub Patecki, który prowadzi również popularną lodziarnię Willisch. Charakterystyczny punkt przy ul. Smętka oferuje pyszne kartacze, pierogi i babkę ziemniaczaną, jest zdobywcą wielu pozytywnych recenzji kulinarnych i certyfikatu jakości od słuchaczy radia RMF FM.
- Mała Flota Jakub i Grażyna Konstantynowicz Rodzinna firma z Giżycka, jeden z laureatów ubiegłorocznej edycji plebiscytu Orły w kategorii „Turystyka”. Mała Flota od 2017 r. zaprasza turystów do eksplorowania Mazur od strony jezior i kanałów. Macierzystym portem Małej Floty jest Ekomarina Giżycko, skąd rozpoczyna się flagowy, najbardziej popularny wśród turystów rejs po Łabędzim Szlaku. Mała Flota to również wyprawy wędkarskie i wydarzenia kulturalne.
KATEGORIA TURYSTKA
- Mirosław Boć Nauczyciel i organizator rowerowych przedsięwzięć w Giżycku. Inicjator międzynarodowych wymian młodzieży z Niemcami i Litwą, rajdów rowerowych, projektów w ramach GBO. Dzięki jego zaangażowaniu, przy obecnej Szkole Podstawowej nr 1, zbudowano miasteczko ruchu drogowego i rowerowy tor przeszkód.
- Wieża Ciśnień Wyjątkowy obiekt na turystycznej mapie Giżycka, któremu świetność przywrócił przedsiębiorca Henryk Górny. Zabytkowa Wieża z 1900 r. zwana również wodną, to unikatowa atrakcja i obowiązkowy punkt zwiedzania. Połączenie modelowej rewitalizacji z walorem edukacyjnym i turystycznym - to powód do dumy mieszkańców.
- Dominik Kaźmierczak Motolotnie Mazury "Popatrz z góry na Mazury!” - tak na loty widokowe nad Mazurami zaprasza Dominik Kaźmierczak. Motolotnie Mazury to oferta dla wszystkich, którzy chcą z innej perspektywy zobaczyć Giżycko i Mazury. W trakcie lotu można podziwiać wspaniałe widoki Krainy Tysiąca Jezior, poczuć wolność, adrenalinę i przeżyć unikatową atrakcję.
KATEGORIA ZDROWIE
- Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich Na uznanie i wyróżnienie zasługuje wieloletnia działalność Fundacji w zakresie szerokiej edukacji ekologicznej, realizacja projektów zdrowotnych oraz wykonanie Masterplanu dla Regionu Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku fundacja obchodzi jubileusz 30-lecia.
- Oddział Chorób Zakaźnych i Covidowy Giżycki Oddział Chorób Zakaźnych znajduje się na liście szpitali zakaźnych do walki z epidemią Covid-19. Personel medyczny dokłada szczególnej troski i opieki nad swoimi pacjentami. Walczą o nasze zdrowie i życie, narażając swoje. Oddział stara się tworzyć najlepsze warunki do leczenia chorych, z pełnym zaangażowaniem, profesjonalizmem i indywidualnym podejściem.
- Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Ratownicy MOPR ratują życie i zdrowie osób korzystających z wody. MOPR działa na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przez cały rok. Najważniejszym celem stowarzyszenia jest organizowanie pomocy i ratowanie osób, które uległy wypadkom oraz są narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia na mazurskich akwenach. MOPR organizuje również kursy pływania, nurkowania i motorowodne, zabezpiecza imprezy regatowe na jeziorach i wiele innych.
KATEGORIA SPOŁECZNIK
- Joanna Sudak Od dziecka pomaga potrzebującym, tego nauczyła ją mama. Nigdy nie pozostaje obojętna na czyjąś krzywdę. Od kilku lat prowadzi zbiórki dla potrzebujących, którzy są w różnych sytuacjach życiowych i losowych. Działa również jako wolontariuszka Szlachetnej Paczki. Wolontariat i akcje pomocowe są częścią jej życia, a ona sama staje się synonimem takich akcji w naszym mieście.
- Andrzej Gasiul Prezes Giżyckiego Klubu Niewidomych „Kormoran”. Aktywnie wspiera osoby niewidome i słabowidzące, tworzy projekty i pozyskuje fundusze na realizację ważnych inicjatyw. Od 25 lat prowadzi przyparafialny zespół „Betania”, gdzie integruje młodych ludzi i pomaga im rozwijać muzyczne pasje. Jako muzyk w zespole szantowym OKAW Sztorm, działa na rzecz promocji Giżycka i popularyzacji muzyki szantowej w kraju i za granicą.
- Maria Popieluch Organizatorka pomocy w ramach opieki paliatywnej, opieki długoterminowej oraz hospicjum domowego dla dzieci i dorosłych. Zatrudnia opiekunów medycznych, którzy sprawują opiekę nad osobami samotnymi i starszymi na terenie Giżycka. Pozyskuje sprzęt rehabilitacyjny i środki medyczne niezbędne do opieki nad chorymi w domu. Jest osobą zaangażowaną w dobro lokalnej społeczności, pełna empatii i szczerze oddana innym. Pani Maria otrzymała tytuł Społeczniczki Warmii i Mazur 2020.
- Natalia Paszkiewicz Zaangażowana w akcje charytatywne i pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Giżycka i okolic. Rozpoznawana jako lokalna liderka Szlachetnej Paczki. Czynnie uczestniczy i promuje także akcję pomocową Świąteczne Anioły. Zawsze można liczyć na jej bezinteresowną pomoc i wsparcie.
- „Maseczki dla Polski” Akcja społeczna. Nominacja za dystrybucję maseczek, które mieszkańcy Giżycka nieodpłatnie otrzymali w ubiegłym roku. W czasie narodowej kwarantanny, kiedy o maseczki ochronne było trudno, kiedy żyliśmy w wielkim strachu i każdy, kto mógł, szył je na swoje potrzeby, dostawa ogromnej puli maseczek wielokrotnego użytku była wielkim wsparciem.
AMBASADOR GIŻYCKA
- Aleksandra Juszkiewicz Zwyciężczyni ogólnopolskich zmagań kucharzy w programie MasterChef TVN, w którym zawsze podkreślała związek z Mazurami i Giżyckiem. Autorka kulinarnej opowieści o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”, promującej dziedzictwo kulinarne naszego regionu. Bliska sercu Oli jest również ekologia i dbałość o środowisko naturalne, miejsce, w którym żyjemy, z którego możemy czerpać inspiracje i smaki.
- Joanna Zubkowicz Uczestniczka programów muzycznych o randze ogólnopolskiej, m.in. Must Be The Music (w Polsacie), The Voice of Poland (TVP) i ostatnio Szansa na Sukces również w Telewizji Polskiej. Utalentowana solistka o wyjątkowym głosie. Na co dzień sportsmenka, zawodowo ratowniczka wodna, instruktorka pływania, trener personalny.
- Giżycka Grupa Regatowa GGR bierze udział w najważniejszych żeglarskich zawodach w kraju i za granicą, podczas których promowane jest nasze miasto. Klub od 2005 r. organizuje szkolenia regatowe i rywalizację sportową dzieci i młodzieży. 12 zawodników GGR otrzymało powołania do Kadry Narodowej na sezon 2020. GGR to trzeci klub sportowy w województwie warmińsko-mazurskim i trzeci klub żeglarski w Polsce. Świetne wyniki są konsekwencją systemu szkoleniowego i zdrowej rywalizacji sportowej, pełnego zaangażowania trenerów, zawodników i klubu zwariowanych rodziców pod sztandarem GGR.
POMYSŁ
- Eulalia Paszkiewicz Lokalna propagatorka tradycyjnej mazurskiej kuchni. Od kilku lat z powodzeniem prowadzi rodzinny biznes - Kuchnię Regionalną i przetwórnię owoców. Jej konfitury królują na stołach w całej Polsce, a także Europie, posiadają certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla, to nasz produkt eksportowy. Do jej sztandarowych pomysłów należą również "Rejsy po Mazurskich Smakach", konkurs nalewek "Smakowanie Mazur", czy "Gawędy przy Nastojkach". W 2020 r. Pani Eulalia odebrała zdecydowanie zasłużoną - nagrodę Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur.
- Galinda Multimedialna animacja przedstawiająca legendę o Galindzie z Wyspy Miłości. Autorka Kama Fundichely, w nowoczesny sposób opowiada nam historię giżyckiej „panny z żabką”. Animacja zrealizowana została w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2020 roku.
- Leśny Projekt Edukacyjny „W LISTOWIU” Leśny Projekt Edukacyjny „W Listowiu” funkcjonuje od lipca 2020 roku, Pomysłodawczynią i założycielką projektu jest Aneta Górska Prezes Fundacji Północny-Wschód. „W Listowiu” to forma opieki dziennej nad dziećmi w wieku 3-6 lat. Głównym założeniem jest przebywanie dzieci na dworze w otoczeniu natury, duża dawka ruchu na świeżym powietrzu, kontakt z językiem angielskim oraz komunikacja z dzieckiem w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy oraz o elementy najlepszych systemów wychowawczo-edukacyjnych: Janusza Korczaka, Waldorfska, Montesorri, edukacji demokratycznej, flow learning Josepha Cornella.
Fot. nagłówkowe: mojegizycko.pl/ T. Karolski