2024-05-29
Giżycko stawia na zieleń... i mnóstwo innych kolorów!
Od początku wiosny cieszymy się nowymi, barwnymi nasadzeniami w centrum miasta. Rabaty na skwerze pomiędzy al. 1 Maja i ul. 3 Maja założono zeszłej jesieni. Jak podkreśla Diana Czechowska inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, rabata ma być atrakcyjna przez cały sezon, z roślinami kwitnącymi aż do jesieni.
Na początek żonkile i krokusy
Pierwsze na rabacie prezentują się rośliny cebulowe. Sadzone jesienią, dają kolor już na początku wiosny. To prawdziwie przyjemny widok, po długiej zimie, gdy jesteśmy spragnieni widoku kolorowych rabat.
- Jako pierwsze, na bocznej rabacie pojawiają się żonkile i krokusy, kolejno na dużej rabacie, wychodzą tulipany w odmianie „Rasta Parrot” i „Negrita Double”. Kiedy tulipany są w połowie kwitnienia, dołączają do nich czosnki ozdobne, dokładnie czosnek aflatuteński, i przedłużają widowisko na rabacie aż do czerwca - informuje projektantka rabaty Diana Czechowska.
Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
Pełnia sezonu z pełnią barw
Po przekwitnięciu cebulowych, na rabacie zakwitną byliny i trawy. Wielobarwny dywan będzie zdobił skwer aż do jesieni.
- Obecnie, ponieważ sezon wegetacyjny nieco nam przyśpieszył z powodu ciepłej pogody, czosnki już przekwitły i już czas na ich wycinkę - żeby nie zawiązały nasion (zapobiegamy tym sposobem osłabieniu cebulek). Spomiędzy czosnków widać już delikatne kwiaty bladoróżowej firletki i fioletowo-niebieskie szałwie omszone.
Posadziliśmy także trawy ozdobne – seslerie jesienną oraz trzcinnika ‘Overdam’, ale ponieważ trawy rozrastają się powoli, na pojawienie się dużych i widocznych egzemplarzy będziemy musieli poczekać ze 2-3 sezony. Jeśli tylko wygramy z panującą suszą (służby miejskie podlewają wszystkie rabaty w miarę możliwości) już niebawem powinniśmy zobaczyć na dużej rabacie różowe jeżówki, żółte rudbekie, krwawnik wiązówkowaty oraz kwitnący do jesieni przegorzan – kolczatą ciekawostkę - opisuje inspektor.
Fot. Piotr Chodkowski (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu)
| Praktyka szkolna w Urzędzie Miejskim w Giżycku
Swobodny charakter
Rabata ma charakter naturalistyczny, rośliny posadzone są na niej w sposób, który ma przypominać łąkę.
- Pomimo wyboru bardzo odpornych gatunków i odmian, nowy sezon pokaże, które z roślin najlepiej radzą sobie z trudnymi warunkami na rabatach (mrozy, susza, silne słońce). Zima dała się także we znaki trawom ozdobnym w mieście. Ostatnie ciepłe zimy dały nam nadzieję, na utrzymanie w Giżycku gatunków cenionych w Polsce jako najbardziej ozdobne. Szczególnie rozplenice nie przetrwały minionej zimy, wiele z nich zniknęło zarówno z nowych nasadzeń, jak również tych wieloletnich. Jesienią, poszukamy dla niech zastępstwa, traw odpornych nawet na największe, niespodziewane spadki temperatury - wyjaśnia Pani Diana.
Fot. na zdjęciu Diana Czechowska, inspektor WGKiOŚ, gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir
Pielęgnacja to podstawa
W chwili obecnej trwa akcja pielenia dużych rabat w centrum miasta, a na terenie całego miasta kończą się prace polegające na sadzeniu jednorocznych roślin kwitnących.
- Jak co roku, rośliny jednoroczne łączymy na rabatach z bylinami posadzonymi w ubiegłych latach. W tym sezonie stawiamy na kolorowe zestawienia, które ożywią miejskie ulice i place. Kolorem przewodnim jest czerwony i pomarańczowy, a nowością którą testujemy w tym roku jest lantana pospolita, która już znalazła amatorów i część miejskich nasadzeń ukradziono. Cieszymy się, że lantana przypadła do gustu mieszkańcom Giżycka, jednak ostrzegamy, że rośliny kradzione z miejskich rabat i donic podobno przynoszą pecha nowym właścicielom - ostrzega Pani Diana.
Fot. pixabay.com
Czytaj także:
https://gizycko.pl/nowe-rabaty-w-centrum-gizycka/
https://gizycko.pl/nowe-pomniki-przyrody-w-gizycku/
https://gizycko.pl/gizycko-kwitnie/
https://gizycko.pl/lawenda-dla-przechodniow-na-ulicach-gizycka/