2019-02-04
Karta Dużej Rodziny | nowe przywileje
Nowy rok, nowe przywileje dla Rodzin 3 +
Od stycznia 2019 r. o zniżki mogą ubiegać się także rodzice, którzy kiedykolwiek mieli co najmniej troje dzieci, niezależnie od tego, ile te dzieci obecnie mają lat. Gdzie złożyć wniosek? Wniosek o wydanie karty można złożyć w Urzędzie Miejskim w Punkcie Obsługi Klienta (pokój nr. 7) lub przez Internet za pośrednictwem Platformy Informacji Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Aby móc złożyć wniosek elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Jak korzystać z KDR? Aby skorzystać ze zniżki, pokaż swoją Kartę Dużej Rodziny. Korzystając z Kart, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny" (takim jak poniżej). Opis ustawowych zniżek Możesz dostać między innymi:
- zniżki na przejazdy kolejowe - 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
- 50% ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
- 75% ulgi opłaty za paszport - dzieci,
- bezpłatny wstęp do parków narodowych.
Jeśli jesteś niepełnosprawny lub Twoje dzieci są niepełnosprawne - sprawdź, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom lub osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj, żeby dostać taką zniżkę, należy pokazać legitymację osoby niepełnosprawnej. Część przewoźników kolejowych oferuje ulgi handlowe dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny:
- „Koleje Wielkopolskie” oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej. Uprawnienie to nie łączy się z innymi: przecenami, rabatami, promocjami i zniżkami Partnera.
Gdzie korzystać ze zniżki? Poniżej znajduje się link do mapy z partnerami KDR oraz opisem zniżek Wyszukiwanie partnerów KDR https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr Resort podkreśla, że obecnie z karty tradycyjnej korzysta ponad 2 mln osób (1,23 mln dzieci i 870 tys. rodziców). W 2018 roku wprowadzono mobilną wersję - nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia korzystanie z karty. Według ministerstwa cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem, a korzysta z niego 226,4 tys. osób (137,1 tys. dzieci oraz 89,2 tys. rodziców). Podstawa prawna Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001863/U/D20141863Lj.pdf)
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT KDR:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-kdr
Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Koordynator Karty Dużej Rodziny w Urzędzie Miejskim w Giżycku – dr Katarzyna Karolska (Główny Specjalista, Biuro Promocji i Polityki Społecznej, pokój nr 116/117, tel.: 87 73 24 137/152, e-mail: katrzyna.karolska@gizycko.pl)
DOKUMENTY DO POBRANIA:
wniosek o przyznanie KDR lub wydanie duplikatu oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub w szkole wyższej oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka instrukcja - jak wypełnić wniosek objaśnienia do wniosku instrukcja - jak wypełnić elektroniczny wniosek informacja o osobach mogących wyświetlać kartę w formie elektronicznej klauzula informacyjna w zakresie realizacji ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r RODO