Mariusz Patyra i Radosław Kurek | Koncert w PSM

Mariusz Patyra i Radosław Kurek | Koncert w PSM
  • Kiedy

    31 Maja 2023

    31 Maja 2023


    31 Maja 2023

    31 Maja 2023

  • Gdzie

    ulica: PSM, ul. Kolejowa
    Nr domu: 22
    11-500 Giżycko

  • Organizator

    Państwowa Szkoła Muzyczna

Mariusz Patyra -  „Polski Paganini” | Koncert w PSM

31 maja

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej

Plakat

 

 

Mariusz Patyra

Mariusz Patyra -  „Polski Paganini”

Skrzypek, urodzony 21 listopada 1977 w Orzyszu. Kształcił się pod kierunkiem Antoniego Hoffmanna w PSM I w Olsztynie, Janusza Kucharskiego w Warszawie (Akademia Muzyczna), Krzysztofa Węgrzyna i Iny Kertscher w Hanowerze (Hochschule für Musik und Theater) oraz Salvatore Accardo w Cremonie (Accademia Walter Stauffer). Obecnie prowadzi klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jako pierwszy Polak otrzymał I nagrodę i nagrodę specjalną oraz kopię skrzypiec "Il Cannone" należących Paganiniego za najlepszą interpretację "Kaprysów" Paganiniego na Concorso internazionale di violino "Premio Niccolò Paganini" w Genui (2001).

 

Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Józsefa Joachima w Hanowerze, finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998), laureatem IV nagrody i specjalnego wyróżnienia Odense Symphony Orchestra na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (2000)

Mariusz Patyra występował z koncertami i recitalami w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Grał z takimi orkiestrami, jak Tokyo Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filharmonica Marchigiana, Jalisco Philharmonic, Plano Symphony Orchestra, Branderburgisches Staatsorchester Frankfurt, Irving Symphony Orchestra, San Angelo Symphony Orchestra, Kiev Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna "Leopoldinum".

 

Dokonał nagrań radiowych w Polsce, Niemczech , we Włoszech  i Francji .

W 2022 był jurorem XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

 

 

Radosław Kurek

Radosław Kurek – pianista

Radosław Kurek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki
w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń pozostając jej asystentem w latach 2008-2009. Swój kunszt doskonalił pod kierunkiem wielu szeroko cenionych artystów takich jak Pavel Vernikov, Niklas Schmidt, Sebastian Hamann, Viera Nossina, John O’Conor, Ewa Pobłocka, Maja Nosowska czy Szabolcs Esztenyi.
         Od jesieni 2009 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku profesora uczelni. Tam też w 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych,
a w 2019 doktora habilitowanego.

W 2008 r. został zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach ,a w 2012 zdobył wyróżnienie The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie. Radosław Kurek był oficjalnym pianistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2018), gdzie otrzymał wyróżnienie dla najlepszego pianisty, a także Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2018) – tam również zdobył nagrodę dla najlepszego pianisty – kameralisty

 

Artysta uczestniczył w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych i festiwalach , występując zarówno jako solista jak i kameralista w kilkudziesięciu krajach. Grywał między innymi w Malmö Live Konsethus, Gamle Logen Concert Hall w Oslo, Auditorium Augustianum w Watykanie, Festsaal w Wiedniu, Auditorium al Duomo we Florencji, a także w salach polskich filharmonii i oper. Jako solista występował między innymi z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Koszalińskiej i innych. Partnerował też tak wybitnym artystom jak Jadwiga Rappe, Konstanty Andrzej Kulka, Roman Jabłoński czy Jadwiga Kotnowska; współpracował również z Robertem Kabarą, Wiesławem Kwaśnym, Agatą Zubel, Bartoszem Koziakiem, Magdaleną Bojanowicz – Koziak, Mariuszem Godlewskim, Marcinem Zdunikiem, Mariuszem Patyrą oraz Lutosławski Quartet.

 

Jego siła jako artysty tkwi w niezwykłej elastyczności we współpracy z innymi muzykami, dlatego jest szczególnie ceniony jako partner w muzyce kameralnej. Owocem wielu muzycznych spotkań pianisty są nagrania dla wytwórni płytowych w Polsce i za granicami kraju. Stale doskonali wysokie umiejętności na polu interpretacji muzyki kameralnej i dzieli się swoją wrażliwością z publicznością wykonując muzykę od klasycyzmu do współczesności na starannie przemyślanych recitalach solistycznych.