Mazurskie Powidoki | Wystawa malarstwa Janiny Knap
-
Kiedy
1 Maja 2022 ● 17:00
31 Maja 2022
-
Gdzie
ulica: Turystyczna
Nr domu: 1
11-500 Giżycko -
Wstęp
wstęp wolny
-
Organizator
Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress
-
Telefon
MAZURSKIE POWIDOKI JANINY KNAP
Wernisaż 1 maja godz. 17.00
Wystawa 2-31 maja 2022
Twierdza Boyen, Giżycko, Stajnia z Wozownią
ul. Turystyczna 1
Wstęp wolny
Wystawa współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Giżycka.
Stare fotografie z rodzinnych albumów mają swoją dojmującą poetykę, która potrafi uruchomić wyobraźnię wielu osób, zupełnie niezwiązanych z postaciami uwiecznionymi na zdjęciach.
Zatrzymane w czasie sceny wiejskiego życia w krainie jezior, pożółkłe lub utrzymane od początku
w barwnym klimacie sepii, które trwają na stronach albumów lub w kartonowych pudłach, ale też upozowane portrety komunijne, czy kolorowane niezdarnie, ślubne ”monidła”, jakie spotkać można do dzisiaj na ścianach wielu domostw, mają swój nieodparty urok, którego pozbawiona jest współczesna, perfekcyjna technicznie fotografia cyfrowa. Jest w tym też magia zatrzymanego czasu, który dawno już i nieodwołalnie przeminął. Ta magia wciąż przyciąga poetów, malarzy i osoby obdarzone szczególną wrażliwością. Zaczarowała też malarkę z Rydzewa – Janinę Knap.
Malarską kanwą najnowszego cyklu obrazów Janiny Knap stały się stare fotografie rodzinne z Jagodnego Wielkiego, Rydzewa i Giżycka. Artystka przetworzyła tę przeszłość, realistycznie zatrzymaną w fotograficznych kadrach, na malarskie, bardzo poetyckie powidoki. Definicja wskazuje, iż powidok, zwany też obrazem następczym, to zjawisko optyczne polegające na tym, że po wpatrywaniu się w jakiś kształt, a następnie odwróceniu wzroku, w oczach pojawia się na chwilę ten sam, zamazany kształt. Takim właśnie powidokiem jawią się te obrazy. Oto trzej mężczyźni w łódce na jeziorze, których postaci i twarze rozmazują się w pejzażu, a dalej scena żniwna – pięć osób, konie zaprzęgnięte do żniwiarki – wszystko jakby się rozpływało, gubiło wyrazistość swoich konturów w równie widmowym tle.
Pamiątkowe ujęcie komunijne z dziewczynką obok kwiatów i rozmazanej figury jest wręcz oniryczne, jakby wynurzało się lub zanurzało w jakimś śnie. Podobnie portret ślubny małżeństwa z dwójką dzieci, albo upozowany portret trzech rowerzystek nad brzegiem jeziora. Samochód, koń, kogut, stara pompa, konewka i... ludzie. A wszystko w zupełnie niekontrastowym kolorycie, zbliżającym się do monochromatyczności, choć też nie do końca...
Ten świat pozostaje w onirycznym zawieszeniu. I nie chodzi tu wyłącznie o malarską optykę, bo jest to też kwestia poetyckiego postrzegania czasu, który przeminął. Od którego odwróciliśmy już wzrok, skupiony na teraźniejszości, ale który wciąż objawia się pod powiekami – często może nawet całkiem nieświadomie – jako powidoki. Właśnie takie spojrzenie w mazurską przeszłość proponuje nam Janina Knap w swoim najnowszym cyklu obrazów.
Wojciech Marek Darski
JANINA KNAP – urodzona w Giżycku, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Grafik zajmujący się projektowaniem graficznym – książki, podręczniki szkolne, gazety, akcydensy, reklamy, logotypy. Ponadto ilustrator podręczników szkolnych dla dzieci, bajek, ilustrator 2D ilustracji specjalistycznych (medycyna, stomatologia, ilustracje do pod- ręczników z biologii).
Fotograf, zajmujący się fotografią zarówno komercyjną (sprzedaż fotografii w bankach zdjęć takich jak Shutterstock, Fotolia, realizacją sesji na zamówienie) jak i artystyczną (udział w różnych projek- tach i plenerach fotograficznych). Malarstwo jako działalność niekomercyjna. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Współorganizator pleneru malarskiego w Supraślu. Mieszka w Rydzewie na Mazurach.
WYSTAWY INDYWIDUALNE MALARSTWO:
2011 – galeria TYGIEL Gdynia – wystawa KARNAWAŁ WENECKI
2013 – 2013 – 2015 – 2018 – 2019 – 2019 – 2019 – 2020 –
2021 –
galeria NIEFORMALNA Warszawa – wystawa MUZYCZNIE
Klub Muzyczny BAROMETR Warszawa – wystawa MUZYCZNIE
Wystawa plenerowa w Miłkach – Duch Mazur
Zamek Ryn w Rynie – Legendy mazurskie
Twierdza Boyen Giżycko – Legendy mazurskie
Galeria 022 Warszawa ZPAP ul. Mazowiecka
2020 Galeria Sztuki Gospody Rycerskiej pod Grunwaldem, Stębark – Legendy Mazurskie wystawa zbiorowa „Droga” oraz wstępna prezentacja nowej wystawy malarskiej w oparciu o stare zdjęcia.
Galeria Sztuki Gospody Rycerskiej pod Grunwaldem, Stębark – Mazurskie powidoki
WYSTAWY INDYWIDUALNE FOTOGRAFIA:
2011 - Galeria Tygiel Gdynia – Świat postindustrialny w fotografii
2016 - Metro Wilanowska Warszawa Galeria w Drodze – Grafika morza
2018 – Galeria na śmieciach Spytkowo – Grafika morza
2020 – Galeria pod lipą Wilkasy – Grafika morza – prezentacja wystawy on-line
NAGRODY ZA ZDJĘCIA:
2010 – „Architektura postindustrialna Warszawy w obiektywie 2010” specjalne wyróżnienie Dyrektora Muzeum Gazownictwa
2011 – „Architektura postindustrialna w obiektywie” – II miejsce 2011 – „Dawna Drukarnia Prasy Polskiej” – II miejsce
2016 – „Świeć się” ogólnopolski konkurs firmy Energa - wyróżnienie
NAGRODY MALARSTWO:
2014 – I nagroda Ogólnopolski konkurs malarski „Warszawski pejzaż” w kategorii „Pejzaż miejski” za tryptyk „Metroportret”
2018 – repartycja pośrednia z Funduszu Wspierania Twórczości Polskich Artystów Plastyków
www.janinaknap.pl