REKO-EKO Mazurskie Warsztaty Komunalne 3. edycja!

Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami wspólnie z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie Sp. z o.o. przystąpił do realizacji trzeciej edycji Mazurskich Warsztatów Komunalnych „REKO – EKO” kierowanych do dzieci, młodzieży, grup zorganizowanych. Twórcze zajęcia rozbudzają świadomość ekologiczną oraz kształtują odpowiedzialną postawę wobec mazurskiej przyrody, w myśl hasła:


„Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków, oddajmy je w dobrym stanie”.


 

W roku szkolnym 2017/2018 szczególny nacisk nakładany jest na propagowanie nowych zasad segregacji odpadów, które obowiązują od 1 stycznia 2018 r.


Uczestnicy zajęć dowiedzą się, że odpady to cenne surowce i co za tym idzie, życie odpadu nie kończy się w momencie wrzucenia do kosza. Kosz i ZUOK Spytkowo to tylko poczekalnia. Odpady w zakładzie są sortowane i przekazywane recyklerom do ponownego odzysku. Tylko niewielka część odpadów, uznanych za bezużyteczne trafia na składowisko. Uświadomienie dzieciom i młodzieży tej prawidłowości, ma doprowadzić do zmiany postrzegania kwestii związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych.


Metody stosowane podczas zajęć to: projektowanie dostosowanych do wieku sytuacji edukacyjnych, działanie praktyczne, doświadczenie, metoda twórczo-skojarzeniowa, zabawa. Nie zabraknie dyskusji, wyzwań ekologicznych, gier i quizów. Zajęcia pobudzą wyobraźnię i kreatywność uczestników. Z recyklingowych surowców np. umytych opakowań i makulatury powstaną zabawki, instrumenty muzyczne oraz przedmioty użytkowe. Pozornie nieprzydatne odpady, otrzymają drugie życie. Uczestnicy dowiedzą się również, jak właściwie postępować z odpadami oraz na czym polegają procesy recyklingu. Uczniowie odwiedzą także zakładową stację pogodową oraz poznają procesy zachodzące w zakładzie np. redukcję chemiczną podczas kompostowania i sposoby na ograniczanie gazów cieplarnianych.


* Organizator zapewnia transport do Spytkowa i z powrotem.


 
WARTO WIEDZIEĆ:
  • Zajęcia odbywają się w czwartki.
  • Maksymalnie 2 grupy dziennie o godzinie 9:00 i 12:00.
  • Czas trwania lekcji 1,5 – 2 godziny zegarowe.
  • Maksymalna liczebność grupy – 1 klasa, maksymalnie 25 osób.
  • W ramach warsztatów można wybrać jeden z trzech przygotowanych tematów zajęć (należy to zaznaczyć w karcie zgłoszeniowej).
  • Ilość miejsc ograniczona. Pierwszeństwo w zapisach i udziale w zajęciach mają grupy, które nie brały udziału wcześniej w zajęciach.
  • Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu - najpóźniej tydzień przed planowanym terminem warsztatów.
  • Rezerwacji dokonuje się poprzez wypełnienie załączonego Formularza zgłoszeniowego.

 
 
Więcej szczegółów na stronie www.mzmgo.mazury.pl (zakładka edukacja/warsztaty komunalne).
 

Proponowany program zajęć


Zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu powtórnego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. W ramach warsztatów mogą Państwo wybrać jeden z trzech przygotowanych tematów zajęć (należy to zaznaczyć w karcie zgłoszeniowej):


 

PRACOWNIA KORY


Poznajemy proces kompostowania. Z opakowań powstają gigantyczne bakterie, które odpowiadają za procesy redukcji. W przystępny sposób zaprezentujemy zastosowania kompostu. Dzieci sadzą rośliny w kompostowej ziemi, mini uprawy zabierają do przedszkola lub szkoły. Starszym dzieciom podnosimy poprzeczkę, wprowadzając w fascynujący temat obiegu materii w przyrodzie. Uświadamiamy też, że wartość odżywcza pokarmów zależy od składu chemicznego i struktury gleby, którą można użyźnić poprzez zastosowanie kompostu. Poznajemy proces kompostowania oraz organizmy – reducentów


PRACOWNIA KUBY


Poznajemy procesy recyklingu. Suchy Kuba opowiada o zjawisku „trash artu”, inspiruje dzieci do stworzenia mini dzieł sztuki z artykułów przeznaczonych do recyklingu. W zależności od pory roku i okoliczności tworzymy:



  • Wiosna - rajskie ptaki z opakowań,
  • Okres przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – kartki świąteczne z makulatury, ozdoby choinkowe, opakowania na prezenty
  • Jesień – magnesy na lodówkę z odpadów, biżuteria z korków, kapsli
  • Zima – karmniki dla ptaków z butelek
  • Cały rok – zabawki z opakowań np. domek dla lalek z dużej butli po płynie do prania, lub kartonu, samochody z opakowań

PRACOWNIA FLORKA


Dowiadujemy się jakie przedmioty nie nadają się do recyklingu. Na szczęście wszystkie pozostałe możemy poddawać odzyskowi. Zmieszany Florek wie, że czeka go składowisko odpadów. Zanim  to jednak nastąpi postanawia pokonać wrodzoną nieśmiałość i zdobyć sympatię najmłodszych. W tym celu zaprasza je na warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych z opakowań i pokazy recyklingowych sztuczek. Przekazuje też dzieciom, że warto prawidłowo segregować odpady, choćby po to, aby jak najmniej z nich trafiło na składowisko.


Zwiedzanie instalacji zagospodarowania odpadów. W ramach przygotowanej ścieżki dydaktycznej po terenie zakładu zapoznamy się z funkcjonowaniem zakładu oraz zachodzącymi w nim procesami unieszkodliwiania i odzysku. Każdy zwiedzający otrzyma przydatny pamiątkowy gadżet.