XLIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
-
Kiedy
24 Lipca 2022 ● 19:00
24 Lipca 2022● 20:30
-
Gdzie
ulica: Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Staszica 11/1
11-500 Giżycko -
Organizator
CENTRUM ANIMACJI KOA
-
Telefon
-
WWW
Koncert w ramach XLIV Międzynarodowego Festiwalu
Muzyki Organowej i Kameralnej
24 lipca | 19.00
Kościół Ewangelicko – Augsburski w Giżycku
WYKONAWCY:
NAZAR TACYSZYN – TENOR – UKRAINA
DUMITRU HAREA – FLETNIA PANA –MOŁDAWIA
ANDRIJ MELNYK – AKORDEON – UKRAINA
GIEORGIJ KURKOV – ORGANY – UKRAINA
NAZAR TACYSHYN – BARYTON – UKRAINA
Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Solista Filharmonii I opery Lwowskiej. Laureat wielu ukraińskich i międzynarodowych konkursów. Jest uczestnikiem wielu projektów artystycznych w Ukrainie oraz poza jej granicami. Autor różnych programów koncertowych. Wykonawca głównych partii w produkcjach oper w Ukrainie i na całym Świecie. Słynny węgierski śpiewak operowy Lajos Miller powiedział: „Głos Nazara Tacyshyna ma w sobie złoto!” Współpracuje z wieloma zagranicznymi reżyserami i dyrygentami O. Lyniv, K. Donadio, R. Revakovych, N. Conti, T. Placido. Koncertował w 56 krajach, a mianowicie w USA, Brazylii, Meksyku, Kanadzie, Norwegii, Islandii, Danii, Szwajcarii, na Węgrzech, Bułgarii, Szwecji, Polsce, Włoszech, Holandii i innych. Założyciel grupy czterech tenorów «LEONVOCI», która podbija serca miłośników muzyki na całym świecie
DUMITRU HAREA - FLETNI-PANA - MOŁDAWIA
Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei i Liceum Muzycznego w Tiraspolu rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni-Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii Prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996r.
Już w trakcie studiów, przez cztery lata, pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej,
w której uczył młodzież gry na fletni Pana. W tym czasie był także członkiem orkiestry ludowej "Martisor”, koncertując wraz z nią nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii, na Łotwie i innych państwach Europy.
Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.
W 2001r. artysta wydał swoją solową płytę pt. "Muzyka Duszy". Płyta
zawiera najbardziej znane utwory klasyczne, wykonywane na fletnię Pana,
z towarzyszeniem organów.
Od paru lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z
Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i zagranicą
- in.: w Niemczech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii i Szwecji. W roku 2003 został współtwórcą zespołu „Karpatia”, z którym występował do roku 2007. Zespół specjalizował się w wyszukiwaniu i wykonywaniu muzyki ludowej Karpat.
W 2007r. zakłada swój zespół, „Besarabia”, z którym promuje muzykę ze swoich stron ojczystych, to jest Mołdawii i Rumunii . Artysta również aktywnie promuje instrument, fletnię Pana, koncertując edukacyjne. Ma w swoim dorobku ponad 1500 takich koncertów, wykonywanych na terenie całej Polski.
Od 2009 roku Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsko-Białej, zaś od roku 2011 w Lesznie w woj. Wielkopolskim prowadzi pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.
ANDRIJ MELNYK – AKORDEON
Urodzony na Ukrainie. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: "Trio Anatevka", zespołu "Besarabia", "Art Acoustic Trio". Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską na Ukrainie, Teatrem A. Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.
Program:
J.S. Bach "Aria" z III Suity orkiestrowej D-Dur BWV 1068
J.S. Bach " Jesus, bleibet meine Freude" BMV 147
C.Franck "Panis Angelicus"
"Sirba" (tradycyjny taniec mołdawski)
"Doina" (tradycyjna melodia rumuńska )
D. Harea "Karpackie impresje"
Gr. Dinicu "Skowronek"
GEORGIY KURKOV – ORGANY – UKRAINA
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Kijowie (klasa prof. Tatiany Krawczenko) oraz Konserwatorium Muzycznego w Leningradzie (staż asystencki u profesorów: T. Krawczenko, N. Oksentian, Z. Chentova). Jest dyrygentem oraz - koncertującym w kraju i za granicą - pianistą i organistą. Z orkiestrą kameralną Państwowej Filharmonii w Winnicy "Arcata" – której jest założycielem, dyrektorem i dyrygentem – brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. „Kontrasty” (Lwów), „Muzyczne premiery sezonu” (Kijów), „Muzyczne spotkania w maju” (Kirowogard), „Richter in memoriam” (Żytomierz).
Artysta jest docentem Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Kociubynskiego w Winnicy. Wśród jego studentów jest pięciu laureatów różnych konkursów pianistycznych. Jest także dyrektorem artystycznym festiwalu organowego „Muzyka w murach klasztornych” oraz organistą Kościoła Matki Bożej Anielskiej w Winnicy.
Od Prezydenta Ukrainy otrzymał tytuł honorowy „Zasłużony działacz sztuki Ukrainy”.
Program:
1 Mieczysław Surżyński. Improwizacja na temat polskiej pieśni "Święty Boże".
- Samuel Scheidt. Wariacje na temat gagliardy Johna Dowlanda.
- Jan Sebastian Bach. Toccata i Fuga d - moll BWV 565
- Theodore Dubois. Fiat lux